Ptáci v bezpečí: Jednoduché triky, jak je ochránit před nárazy do oken

Netýká se to přitom pouze kancelářských budov se skleněnými fasádami. I majitelé rodinných domů s velkými okny, se zimními zahradami a skleněnými zábradlími se potýkají s tímto problémem. Není to nic příjemného a není to ani ojedinělé. Poradíme vám, jak se ptačím kolizím vyhnout nebo je alespoň eliminovat.
mrtvý ptáček

·        Ptáci vidí jinak

Skleněná výplň představuje pro ptáky dvojité riziko. Nevnímají ho pro transparentnost a problém je i zrcadlení. Skleněná tabule vytvoří téměř dokonalý obraz okolí, často zahrady, což je pro malého letce atraktivní letový cíl. Platí přitom, že čím dokonalejší je iluze, tím častěji se stane nechtěná nehoda. Proto nepomůže, ani když před okna vysadíte zeleň, keře a stromy, právě naopak, situaci to může ještě zhoršit.
Ornitologové zjistili, že ptáci v přírodě nenarážejí do pavučin. Jejich jemná vlákna reflektují UV záření, čímž jsou pro ptáky viditelné, ale lidské oko je nevidí. A to už byl jen krok ke vzniku speciálního skla opatřeného transparentní sítí vláken, která odráží UV záření. Zatímco lidské oko vnímá takové sklo jako běžné, opeřenci ho vidí jako spleť pavučin.
mrtví pták

·        Pero a nálepky

Co však dělat, pokud již velká okna máte a jejich výměnu jen tak lehce nechystáte? Zkuste to s fixem nebo nálepkami, které naše oko téměř nevidí, ale ptačí ano. Důležité je takto ošetřit celou plochu skel, do kterých ptáci narážejí. V případě nálepek je to 7 až 14 kusů na metr čtvereční v závislosti na velikosti oken. Podle výrobce vydrží až deset let a nevadí jim ani čištění oken. Fixem můžete nanést zevně na okno vodorovné nebo svislé linky vzdálené od sebe šest až osm centimetrů. Riziko nárazu se eliminuje asi o 66 procent. Nátěr se doporučuje opakovat každého půl roku.
A co známé černé samolepky dravých ptáků? Ty se ukázaly jako málo účinné. Ptáci je vnímají jako bodovou zábranu, kterou stačí obletět a do skla vrazí hned vedle. Museli byste nimi oblepit celé okno, což se příčí estetice.
Někteří odborníci dokonce upozorňují na riziko prasknutí skleněné výplně. Sklo pod černou nálepkou se pod vlivem slunečního záření ohřívá, což ve skleněné tabuli způsobuje pnutí.

·        Co ještě pomůže

Pokud nepoužijete zmíněnou speciální skleněnou výplň, zvolte alespoň typ s nízkou zrcadlící schopností čili s odrazivostí maximálně 15 procent.
Pokud je to možné, při instalaci pevných oken zvažte jejich jemné natočení směrem dolů, což změní způsob reflexe okolí ve skle.
Venkovní žaluzie, okenní dekorace, síťky proti hmyzu, světlé záclony, lamelové záclony.

Ptáci v bezpečí: Jednoduché triky, jak je ochránit před nárazy do oken
3.3 (65%)4